Zastupuji malou horskou obec na samé hranici s Polskem, která se dostala díky své poloze a nadmořské výšce 610 - 800 m n. m. do nemalých problémů v průběhu lonské tuhé zimy.

Obec sama je cca 7 km dlouhá s velkým převýšením, kromě údržby vlastních místních komunikací na katastru o výměře 1320 ha zajišťujeme rovněž pro Správu a údržbu silnic Královéhradeckého kraje smluvní zimní údržbu silničních úseků v našem okolí v délce cca 6,5 km, které by jinak byly kvůli své nedůležitosti pravděpodobně po celou zimu zajištěny pouze informační tabulkou - Silnice se v zimě neudržuje. Pro tuto činnost vlastnila obec Olešnice v Orlických horách pouze jeden 24 roky starý traktor Zetor 70 45 s přední a zadní radlicí. Tento stroj byl nepřetržitě v provozu celou zimu při údržbě cca 40 kilometrového úseku komunikací i 20 hodin denně (tuto zimu od konce října do dubna) a díky svému stáří a tímto úctyhodným výkonům musel být mnohokrát opravován.

Protože naše obec chce pro své občany i pro návštěvníky Olešnice v Orlických horách zajistit služby v co nejlepší kvalitě s cílem jejich příjemně stráveného aktivního i klidného odpočinku, neváhalo zastupitelstvo naší obce a využilo možnosti požádat o prostředky na nákup nového víceúčelového stroje nově založenou MAS POHODA venkova.

Zpracovali a podali jsme projekt na nákup nového českého traktoru Zetor Forterra 9641 o výkonu 92 koní s šípovou otočnou radlicí ve výši 1 100 000,- Kč (plus spoluúčast) do programu Mze ČR Leader ČR. Výkon i konstrukce tohoto stroje - traktoru české výroby (z důvodu dostupnosti maziv, servisu i náhradních dílů) navíc umožní do budoucna i doplnování dalších zařízení pro zkvalitnění péče o občany a turisty (např. sněhová fréza, nakladač, ...)

Naší žádosti bylo vyhověno, ale bohužel pouze ve výši 490 000,- Kč. Takže k plánované nutné spoluúčasti obce přibyla částka 600 000,- Kč, jejíž dofinancování jsme museli bohužel řešit úvěrem.

Vzhledem k tomu, že naše obec je obcí, která je považována za turisticky stále atraktivnější a navštěvovanější, jsme si vědomi toho, že zajištění zimní údržby, nutné pro umožnění dostupnosti tohoto území, musí být považováno za jednu z priorit.

Mgr. Eva Skalická, starostka obce

Olešnice v Orlických horách